Dee Parmer Woodtor Main Stage

Named for Dr. Delores (Dee) Parmer Woodtor, the main stage at the African Festival of the Arts hosts local, national and international performers and serves as a main anchor for the festival’s performance programming.

*PERFORMANCE LINEUP SUBJECT TO CHANGE

Performance Times Coming Soon 

Friday- Steppin' Under the Stars- Hosted By Ken Bedford

  • DJ Dan
  • 6:30 pm Fabian
  • 6:45 pm Charm
  • 7:40 pm Fel Davis “Gonna Be”
  • 7:40 pm Public Announcement
  • 8:15 pm Terry Harris “ 2 Can Play” 
  • DJ - Eric ET Taylor

Saturday- millennial NIGHT- Hosted By Sheila O & Sean Dale (Raw Radio- Power 92.3)

  • 3:00 pm Fashion Show
  • 4:00 pm DJ Jukemadethistrak
  • 4:45 pm Sheila O and Sean Dale
  • 5:00 pm Shawnna
  • 5:30 pm DJ Nephets
  • 6:30 pm Twista
  • 7:00 pm Prince Jerricho
  • 7:45 pm DJ Bonsu
  • 8:45 pm Keyshia Cole

Sunday- Inspirational Night- Hosted By Sheila O

  • 2:00 pm The Chosen Few (7 DJ’s)
  • 6:00 pm DJ KO
  • 6:45 pm DJ Maurice Joshua
  • 7:30 pm DJ Three K
  • 8:30 pm Sheila O
  • 8:45 pm Seun Kuti

Monday- Afro Culture   

  • 3:30 pm Host and Afro Beat dancers
  • 4:00 pm DJ Papa G
  • 5:15 pm Angela Winbush
  • 6:00 pm DJ Top Donn
  • 7:00 pm Host
  • 7:15 pm Honoree Presentation
    • Grand Baba Rev. Jesse Jackson
    • Grand Yeye Mrs. Jacqueline Jackson
  • 8:15 pm Shaggy


World Stage

The Family and World Music Stage anchors the Bernice Gardner Family and Children Pavilion and features family oriented programs like dance, theater, puppetry, magic and African “World” Music.

AFA

WORLD MUSIC STAGE

Program

FRIDAY

  • Club 106.3 Featuring Lil John and Mike Dunn

SATURDAY- Stage Opens 4PM- 7PM

  • 5:00 pm Ronnie Ronnie
  • 5:30 pm Cheri Soul
  • 5:40 pm Guest Speakah
  • 5:50 pm Articulite
  • 6:00 pm Mo Beats
  • 6:30 pm Precise Chi
  • 7:00 pm Close Stage

SUNDAY- Afrobeat DJ Take Over 2PM -7PM Stage Opens 2PM- 7PM

  • 4:00 pm DJ Jaguar (Togo)
  • 5:00 pm DJ Black Ice (Nigeria)
  • 6:00 pm DJ Kishi (Nigeria)
  • 7:00 pm Close Stage

MONDAY- Stage Opens 5PM- 7PM

  • 4:30 pm Supah Dupah
  • 4:45 pm Fredo
  • 5:00 pm Chef Yeaboy
  • 5:30 pm Aime & Band
  • 5:45 pm SPQ
  • 6:00 pm Sista Ella
  • 6:30 pm Afrodance
  • 7:00 Close Stage

*PERFORMANCE LINEUP SUBJECT TO CHANGE